Your browser does not support JavaScript! SECO/WARWICK ve Türkiye - ortak payda - SECO/WARWICK

SECO/WARWICK ve Türkiye – ortak payda

Türkiye, Avrupa ile Asya arasındaki bağlantı ve MISAD ise ısıl işlem endüstrisinin bağlantısı olarak kabul edilmektedir. 851,1 milyar USD (2018) GSYİH ile Avrupa’da 7. sırada yer alan dünyanın 19. sıradaki bu ekonomisi, özellikle metal cevherleri olmak üzere önemli mineral kaynaklarına sahiptir. Bu nedenle Türkiye’de ısıl işlemde SECO/WARWICK’in varlığı ve ulusal sanayi kuruluşlarındaki aktif rolü kimseyi şaşırtmıyor.

SECO/WARWICK 2020, MISAD 2020

2008 yılında kurulan bu tür kuruluşlardan birisi de Üniversiteler, akademisyenler ve farklı düzeylerdeki uzmanlarla işbirliği yapan 72 üyeli (ısıl işlem şirketleri, hizmet ve ürün sağlayıcıları) Metal Isıl İşlem Sanayiciler Derneği’dir (MISAD). SECO/WARWICK bu organizasyonun bir üyesidir ve o zamandan beri bilgi birikimini, Türkiye’nin ısıl işlem camiasında yaymaktadır.

SECO / WARWICK Vakum İş Segmenti Başkan Yardımcısı Maciej Korecki şöyle diyor: “2001 yılından itibaren Türkiye’de bir düzineden fazla ısıl işlem projesi gerçekleştirdik. Bunlar çoğunlukla havacılık projeleriydi; ek olarak ticari ısıl işlem, enerji ve otomotiv pazarları için de birkaç proje gerçekleştirdik. “SECO / WARWICK, havacılıkta oldukça tanınmaktadır ve müşterilerinin portföyünü diğer sektörlerle genişletmek istiyor”.

Korecki sözlerine şöyle devam ediyor: “MISAD, Üniversite ve Endüstri potansiyellerini ortak girişimler için birleştirmenin yollarını bulan ve herkesin yararına olacak çözümler geliştiren uygulamaya dönük bir kuruluştur. Bu uygulamaya dönüklüğün güzel örneklerinden birisi de tüm MISAD üyelerinin katıldığı ve yakın işbirliği, yeni projeler, iş yatırımları ile sonuçlanan Türk kahvaltısı etkinlikleridir.”

MISAD Başkanı Koray Yavuz şunları belirtiyor: “12 yıllık tecrübemizle, sektörün operasyonlarını geliştirmeye yönelik ihtiyaçlarını ve teknik üniversitelerin, şirketlerin uygulamalı ve iş potansiyellerini Araştırma ve Geliştirme projelerinde ortak girişimde kullanma ihtiyaçlarını karşılamak için kanallar ve stratejiler, önemli bağlantılar ve sistematik mekanizmalar geliştirdik. İşe yarıyor. Isıl işlem pazarındaki ana oyuncu olan SECO/WARWICK, organizasyon ve pazarın bir parçası olduğu için mutluyuz. Türkiye’de ısıl işlem sektörünü şekillendirme çabalarımızda bize katıldı”.

MISAD’ın başlıca faaliyetleri ve hedefleri:

  • Adil rekabet ortamının temelini oluşturacak çalışma standartlarını hazırlar, dernek üyelerini bilgilendirerek güncel standartları, yönetmelikleri ve tüzükleri kontrol eder ve iletir.
  • İnsan ve yönetim kalitesini geliştirir ve Lise ve İki yıllık eğitimde kalifiye teknisyenler ve personel yetiştirir
  • Benzer uluslararası kuruluşlarla işbirliği ortamı kurar
  • Üniversitelerle endüstriyel işbirliği sağlar.

Polonya – Türkiye iş ilişkileri

Polonya Yatırım ve Ticaret Ajansı (PAIH) Başkan Yardımcısı Wojciech Fedko şunları kaydediyor: “Türkiye, hem Polonya’daki Türk ürünlerinin varlığı, hem de ihracat pazarı ile Polonya’daki Türk şirketleri ve Türk şirketlerinin Polonya’daki ve Polonya şirketlerinin Türkiye’deki doğrudan yatırımları açısından bakıldığında hafife alınan bir ortak olmaya devam ediyor. Türkiye ihracat pazarı olarak 19. ortağımız, 4. AB dışı alıcı ve Billy East ülkeleri arasında 1. alıcı”. 1

Girişimcilik ve Teknoloji Bakanlığı’nın verilerine göre, 2018 yılında Polonya’nın Türkiye’ye ihracatı bir önceki yıla göre %13,5 azalarak 2,52 milyar Euro’ya geriledi (toplam Polonya ihracatının %1,14’ünü oluşturuyordu).
Buna mukabil, Türkiye’den ithalat bir önceki yıla göre %18,3 artarak 3,8 milyar Avro’ya yükseldi ve bu Polonya ithalatının %1,68’ini oluşturuyor. 2

Sektör derneklerinin aktif üyesi

SECO/WARWICK, uluslararası endüstri işbirliğinde aktif rol almaktadır. Onlarca kuruluş, dernek, teknik üniversite, akademisyen/akademik kurul, bilim enstitüsü, kamu ve sivil toplum kuruluşu ve kar amacı gütmeyen kuruluşla iş birliği yapmaktadır. Ana iş birliği projeleri, şirketin Ar-Ge merkezinde geliştirilmektedir, ancak şirketin tesisleri ve mühendis ekipleri bulunan her ülkede farklı segmentler, endüstriler, bölgeler, ülkeler ve uzmanlık alanlarında bazı işbirliği türleri vardır. Listede ABD, Çin, Fransa, Almanya, Rusya, Polonya, Japonya veya Hindistan’dan 26 dernek yer almaktadır. Uzun liste içinde aşağıdaki gibi markaları bulabilirsiniz:  AWT, ASM, Narsa, EICF, CUPROBRAZE ALLIANCE ve çok daha fazlası.

Kaynaklar:
[1] Varşova, 08.03.2019 (ISBnews): https://www.money.pl/gielda/paih-turcja-niedoszacowanym-partnerem-biznes-ale-sytuacja-sie-poprawia-aktual-6357143486097025a.html
[2] https://www.money.pl/gielda/paih-turcja-niedoszacowanym-partnerem-biznes-ale-sytuacja-sie-poprawia-aktual-6357143486097025a.html

 

Seco Warwick News
Seco Warwick Newsletter
Seco Warwick Linkedin
Seco Warwick Facebook
Seco Warwick Youtube
Secology
Ask
for More